Program seminářů ZS 2014/2015

26. 09. 2014 | Ondřej Caletka

Plakát ZS 2014/2015 SUT pořádá i letos zajímavé semináře. Začínáme hned po LinuxDays 2014 !

Semináře začínají vždy ve 20:00 a jsou určeny široké veřejnosti (tedy nejen studentům).

Jak k nám

POZOR: 21. října se přednáška koná v laboratoři SAGE FIT ČVUT, sraz před Novou budovou ČVUT v 19:50

Plakát: PNG PDF

 • 7.10.2014 Finty v bashi (Petr „Hody“ Hodač)
 • 14.10.2014 Jazyk a gramatika bashe (Jan Baier, Ondřej Guth) abstrakt slidy video

  Abstrakt:

  I psaní shellových jednořádkových skriptů má svá pevná pravidla. Podívejme se, jak taková pravidla vypadají a jak vlastně skládat slova tak, aby jim interpretr rozuměl.
 • 21.10.2014 SAGE 8K+ na FIT-A-1452 (Jiří Melnikov) abstrakt video

  Abstrakt:

  SAGElab je síťová a multimediální laboratoř určená k experimentům s aplikacemi využívajícími vysoké rozlišení. Zobrazit umíme až 8K+, tedy 9600×4320px. Jak a čím tak velké rozlišení živit? Podíváme se, co stojí za stěnou, jaký máme hardware a software a jak jednoduše může stěnu pro své aplikace použít kdokoliv. Zájemce s vlastním notebookem připojíme a vytvoříme jednoduchý prohlížeč obrázků ve vysokém rozlišení.
  Přednáška se koná v SAGE Laboratoři FIT ČVUT, sraz před Novou budovou ČVUT v 19:50
 • 28.10.2014 Open­WRT (Martin Strbačka) abstrakt slidy video

  Abstrakt:

  V poslední době se v domacích routerech stále více objevují zadní vrátka zanesená výrobcem úmyslně nebo nedopatřením. Ať už je pravda jakákoliv, určitě je ve svém zařízení nechcete. Jedním z možných řešení jak se jich zbavit je instalace OpenWrt. Co všechno instalace obnáší, jak OpenWrt funguje, na co si dát pozor a co vše vám to přinese se dozvíte na této přednášce.
 • 4.11.2014 Open Source robot (Vladimír Petrík) abstrakt slidy video

  Abstrakt:

  Robotický operačný systém (ROS) je v súčasnej dobe štandard pre vyvíjanie aplikácií v mobilnej, rovnako ako v manipulačnej robotike. Samotný ROS slúži ako medzivrstva medzi Linuxom, robotom a aplikáciami, ktoré sú väčšinou zdielané a spravované rozsiahlou robotickou komunitou. Počas prezentácie budú predstavené základy ROSu, jeho infraštruktúra a vlastnosti ktoré budú prekladané ukážkami využitia tohto systému v praktickým problémoch robotiky.
 • 11.11.2014 DNS jak ho možná neznáte (Ondřej Caletka) abstrakt slidy video

  Abstrakt:

  Dynamicky se měnící DNS, automatické generování odpovědí za běhu, nebo třeba Passive DNS. Ukážeme si pár ne úplně tradičních použití DNS protokolu.
 • 18.11.2014 nfta­bles: budoucnost linuxového firewallu (Petr Krčmář) abstrakt slidy video

  Abstrakt:

  IPtables jsou součástí linuxového jádra už téměř patnáct let a zdálo by se, že tu jsou odjakživa. Do jádra se ale dostal nový firewall s názvem nftables, který má ambice vše udělat znovu a pořádně. Co je stejného a co se naopak změní? Jak se nftables používají a jaké mají výhody?
 • 25.11.2014 Open­Nebula a Ceph (Tomáš Kukrál) abstrakt slidy video

  Abstrakt:

  V minulém semestru jsme instalovali OpenNebula orchestrátor a nyní budeme pokračovat dále. Podíváme se na distribuované objektové úložiště Ceph, spojíme ho s OpenNebulou a budeme obrazy disků ukládat do tohoto úložiště.

Jeden z projektů

SH SU

Projekt podporuje

ROOT.cz

Spolupráce s projekty

AVC SH InstallFest

projekt SUT SH

Středisko UN*Xových technologií

klub Silicon Hill
Praha 6, koleje Strahov
sut [zavináč] sh.cvut.cz